Led 02 2008

Dieta udržující zásadité prostředí

Dietetologové označují současnou konzumní českou kuchyni/preference smažených potravin, uzenin, pochutin jak tatarka, konzerv, rafinovaného bílého cukru../ za významný moment ve výskytu řady civilizačních nemocí zejména pak onkologických – a to snížením pH vnitřního prostředí člověka .
Vedle respektování zásad racionální výživy je možné doporučit i ZÁSADITOU POLÉVKU dle Dr. RAUA:
Celer, mrkev či kořen petržele a zelené fazolové lusky / lze použít i zmražené /nakrájíme na malé kousky, povaříme asi 15-20 minut a nakonec zeleninu odstraníme. Odvar se nesolí, lze jej okořenit bazalkou, libečkem, saturejkou nabo majoránkou. Pije se 1/4 litru denně ráno na lačno.
„LNĚNÁ DIETA“
volně dle MUDr. Robert Willnera, Ph.D. (autor knihy “The Cancer Solution”)
Dr. Johanna Budwig začala pracovat s tímto léčebným dietním systemem v r. 1951 a byla za něj sedmkrát nominována na Nobelovu cenu, kterou ovšem v rámci “vyšších nezadatelných zájmů” farmaceutického lobby nikdy nedostala. Využívala svou metodu k úspěšné léčbě pacientů s mezními případy rakoviny a lidí postižených vážnými srdečními chorobami, artritidou a dalšími chronickými onemocněními, poté, když je konvenční lékařská věda označila za beznadějné případy.
Dr. Budwig po prostudování tisíců krevních vzorků objevila rozdíl, spočívající v tom, že zdraví lidé mají v krvi vyšší obsah tuků řady Omega-3 než nemocní. Omega-3 patří mezi základní mastné kyseliny, EFA, nezbytné pro správnou činnost organizmu. Začala hledat nejlepší cestu jak získat tuky Omega-3, které by se vhodně rozpouštěly v lidském organizmu, až nakonec po mnoha experimentech zjistila, že nejbohatším zdrojem tuků typu Omega-3 jsou droboučká semínka lnu. Avšak pouze lněný olej chráněný před teplem a oxidací, vyvolanou kyslíkem a světlem, se ukázal jako dostatečně neporušený, aby skutečně prospíval lidskému zdraví. Nesprávně získávané a skladované oleje rychle zažluknou, a pak lidskému zdraví naopak škodí. Po dalším výzkumu Dr. Budwig dospěla k závěru, že příčinou většiny současných chronických onemocnění je nesprávný způsob hromadného zpracovávání potravin a olejů a jejich špatná výživná hodnota, stejně jako celosvětové užívání nebezpečných pesticidů, které kontaminují potravu a eliminují elektrony, které jsou v ní obsaženy. Na základě těchto pozorování začala Dr. Budwig léčit své pacienty podáváním stravy, již tvoří kombinace vysoce kvalitního lněného oleje bohatého na tuky Omega-3 a tvarohu nebo jogurtu, obsahujícího velmi kvalitní bílkovinu. Důvod k mísení oleje s proteiny spočívá v tom, že jejich kombinace s olejem umožňuje rozpouštění tuku ve vodě, takže je tělem absorbován rychleji.Dr. Budwig podávala svým pacientům směs oleje a proteinu a organické potraviny. Kůru provázelo cvičení a pobyt na čerstvém vzduchu.zejména na slunci,ne nutně na přímém, ale spíš pod stromem. Z praxe totiž vyplývá, že vlnová délka slunečního světla pronikajícího listy zbarvenými chlorofylem léčení urychluje.
Směs Dr. Budwigové: umixujte na jemnou pastu a jezte denně :
1 hrnek tvarohu (obsahujícího přes 10% tuku);
2 – 5 polévkových lžic oleje ze lněného semínka;
1 – 3 polévkové lžíce čerstvě rozemletých lněných semínek (například v mlýnku na kávu), dostatek vody, aby to bylo jemné a špetku kayenského pepře
Volitelné:troška česneku, troška šampaňského vína.
Objem tuku v tvarohu má být nad 10%. Používá-li se nízkotučný tvaroh, léčivý efekt se snižuje.. Od počátku užívání buďte co nejvíce na sluníčku,
OBECNÁ PRAVIDLA
Pacient první den nepožívá žádnou jinou potravu než 250 ml lněného oleje s medem a čerstvě lisované ovocné šťávy (nepřislazovat!). V případě velmi nemocného člověka může být první den namísto džusu přidáno šampaňské, smísené se lněným olejem a medem. Šampaňské je snadno absorbovatelné a má zde důležitou roli.
CUKR JE ZAKÁZANÝ. K oslazení jiných čerstvě lisovaných šťáv může být přidána šťáva z hroznů.
Dále jsou zakázané: – veškeré živočišné tuky – všechny salátové omáčky (včetně v obchodech prodávaných majonéz) – veškeré druhy čerstvého masa (může obsahovat chemikálie a hormony) – máslo – umělý jedlý tuk – konzervované maso a uzeniny (konzervační prostředky blokují látkovou výměnu vyvolávanou lněným olejem)
Z čerstvě lisovaných zeleninových šťáv jsou vhodné – mrkev, celer, jablko a červená řepa.
Třikrát denně teplý čaj je nezbytný! Vhodná je máta peprná, šípkový nebo hroznový čaj; sladit podle přání medem. Je dobré vypít jeden hrnek černého čaje před polednem.
DENNÍ JÍDELNÍČEK
Před snídaní vypijte sklenici kyselého mléka nebo šťávy z kyselého zelí.
Snídaně – Muesli (z běžných obilnin) polité 2 polévkovými lžícemi (30 ml)lněného oleje a medu. Čerstvé ovoce podle ročního období – bobule, třešně,meruňky, broskev, nastrouhaná jablka. Obměňujte příchuť ode dne ke dni. Jezte jakékoliv ořechy, mimo arašídů! Pijte bylinné čaje dle chuti nebo černý čaj. Jedna 120 g porce SPREAD (viz návod níže). Je dobré jíst ji jen tak, jako pudink nebo přidávat do dalších denních jídel.
Dopolední svačina (v 10 hodin) – Vypijte sklenici čerstvé mrkvové šťávy nebo jablečného, celerového moštu nebo šťávy z červené řepy smísené z jablečným moštem. Oběd – Syrový salát s majonézou z jogurtu a lněného oleje (viz návod níže). K tomu zeleninové saláty; jezte nastrouhanou řepu, mrkve, kedlubny, ředkvičky, kyselé zelí nebo květák. Pro chuť lze přidat posyp z jemně nastrouhaného křenu, nadrobno nakrájenou pažitku nebo petržel. Vařená jídla – Může být podávána v páře vařená zelenina, brambory, nebo zrniny jako rýže, pohanka nebo proso. K tomu přidávejte buď SPREAD nebo MAYO – pro chuť a zvýšení dávky lněného oleje. Také směs SPREAD s brambory je obzvlášť zdravé jídlo. Přidávejte kmín, pažitku, petržel nebo jiné byliny. Desert – Směs čerstvého ovoce jiného než bylo k snídani se SPREAD, tentokrát namísto medu použijte citronový krém, vanilku nebo vhodné bobule (angrešt, rybíz). Svačina (v 16 hodin) – Vypijte malou sklenku vína (bez impregnačních prostředků) nebo šampaňského nebo čerstvou ovocnou šťávu smíchanou s 1-2 polévkovými lžícemi v medu zalitých lněných semen. Večeře – (nejdříve v 18 hodin) Připravte teplé jídlo z pohanky, ovesné nebo sojové koláče. Krupice z pohanky je úplně nejlepší a může být i v zeleninové polévce, nebo v tuhé formě jako koláč s bylinnou omáčkou. Sladkým omáčkám a polévkám lze vždy dodat mnohem víc léčivé síly přidáním SPREAD. K doslazení může být použit pouze čistý přírodní med nebo hroznová šťáva. ŽÁDNÝ BÍLÝ ANI HNĚDÝ CUKR! Požívány mohou být pouze čerstvě lisované šťávy, NE ředěné džusy z obchodu! Všechno musí být naprosto přírodního charakteru. Jak připravovat “SPREAD” :
Do mixéru nebo šlehače dejte 250 ml lněného oleje, přidejte 450 g 10% tvarohu a 4 polévkové lžíce (60 ml) medu. Mixujte a přidávejte jen tolik nízkotučného mléka nebo vody, aby se obsah dokonale smísil dohromady. Pět minut přípravy do pudinkové hutnosti má za následek, že necítíte žádnou chuť oleje (a na nádobě mixéru by neměl být viditelný žádný mastný prstenec až ji budete vyplachovat). Alternativně můžete použít jogurt náhradou za tvaroh, v poměru 30 g jogurtu na jednu polévkovou lžíci (15 ml) lněného oleje a medu. Všechno smíchejte jak je výše uvedeno. Tato směs se lněným olejem nevyvolává průjem, a to dokonce ani ve velkých množstvích.
Jak si připravit “MAYO” (majonézu): Smíchejte dohromady 2 polévkové lžíce (30 ml) lněného oleje, 2 polévkové lžíce (30 ml) mléka a 2 polévkové lžíce (30 ml) jogurtu. Pak přidejte 2 polévkové lžíce (30 ml) citrónové šťávy (nebo jablečného octa) a 1 kávovou lžičku (2,5g) hořčice a dodejte nějaké byliny například majoránku nebo kopr. Potom přidejte 2 nebo 3 plátky nejlépe doma naložené zeleniny (při koupi ve specializované prodejně dejte pozor na konzervační prostředky! -prostudujte etiketu!) a špetku bylinných solí. (Tato majonéza s větším množstvím hořčice a několika rozmixovanými banány je velmi pikantní!). Přísada šampaňského umožňující snadné vstřebávání . Klystýr proti zácpě z 250 ml lněného oleje je další cestou jak získat výbornou životní podporu dodáním na elektrony bohatého oleje do těla. Může být aplikován také na pokožku pro transdermální vstřebání. Doporučuje se držet tuto dietu 5 let. U lidí, kteří porušili pravidla, jak píše Dr. Budwig , a vrátili se ke starým jídelním návykům/ jedli například konzervované maso , cukrovinky atd.) došlo nezřídka k zhoršení s nepříznivým dopadem. V roce 1967 řekla Dr. Budwig při rozhovoru pro německý rozhlas následující větu “Touto dietou je možné za několik měsíců navrátit zdraví až v 90% případů onkologických pacientů.”
Několik důležitých poznámek
Lněný olej se rychle zkazí za přístupu kyslíku, tepla a světla. Proto se používá v malířství. Žluklý olej je zdraví škodlivý, a proto MUSÍ být pečlivě vyrobený olej balený pod dusíkem v neprůsvitných nádobách a chlazený po dobu než se spotřebuje. Musí se užívat tak čerstvý, jak jen je to možné a stabilizovat proteinem ( SPREAD, atd.) ihned po otevření láhve. Lze také použít lněná semena, která musí být rozdrcena v mixéru nebo rozemleta v mlýnku na kávu. Potřebujete třikrát větší množství semen, abyste získali ekvivalentní množství oleje. Semena jsou vysoce kalorická, takže někdo může snadno přibýt na váze. Semena mají rovněž vysoký obsah rozpustné vlákniny, takže společně s kapalinou mají sklon vytvořit tuhnoucí “rosol”. Čerstvě rozdrcená semena přidaná do muesli a ihned konzumovaná mají vynikající chuť.
CO JE VE LNĚNÉM OLEJI?
1.) MASTNÉ KYSELINY OMEGA-3
Lněná semena a lněný olej (vyráběný lisováním za studena) jsou vůbec nejbohatším rostlinným zdrojem mastných kyselin typu omega 3,nejzdravějšího druhu tuku, který můžeme jíst. Mastné kyseliny omega-3 jsou éterické oleje, jež naše tělo potřebuje pro správnou funkci. Opakem jsou mastné kyseliny typu omega-6. Nicméně, naše strava jich obsahuje přespříliš. Nejlepší poměr těchto tuků ve stravě je 4:1 neboli čtyřikrát více omega-3 než omega-6. Západní jídelníček však obsahuje mnoho omega-6 a velmi málo omega-3. Odhaduje se, že například Američané konzumují až pětinásobek mastných kyselin typu omega-6. Jinými slovy, Američané konzumují stravu v poměru 20:1 v neprospěch mastných kyselin omega-3. To je jeden z důvodů, proč trpí tolika chronickými poruchami, souvisejícími s vysoce tučnou stravou.
2.) LIGNANY
Len je rovněž nejbohatším zdrojem rostlinných chemikálií s antivirovými,fungicidními, baktericidními a protirakovinovými vlastnostmi, jimž se říká lignany. Lněné semínko obsahuje 100-násobné množství lignanů než jakákoliv jiná rostlinná potrava. Jenže při lisování je z něj zhruba 98% lignanů odstraněno. Někteří výrobci vracejí lignany zpět do oleje, ale mnozí ne. Kontrolujte etikety.
3.) VLÁKNINA
Lněná semena jsou rovněž výborným zdrojem potravinových vláknin. Vlákniny jsou důležité pro správnou činnost střev. Studie zjistily, že strava bohatá na vlákniny pomáhá snížit riziko karcinomu tlustého střeva i četných jiných onemocnění.
LEN – JAK NA TO; KOLIK UŽÍVAT
Běžně doporučovaná dávka oleje z lněných semínek je 1-2 polévkové lžíce denně. Můžete užívat olej přímo, přidávat ho do džusů i do salátů. Nezahřívejte ho, protože teplo ničí jeho hojivé vlastnosti. Doporučuje se jen koupě čerstvého, za studena lisovaného čistého potravinářského oleje. Musí se skladovat chlazený. Lněná semena nemohou být strávena vcelku. Musíte je napřed rozdrtit. Rozemelte je v malém mlýnku na kávu a pak posypávejte jemným práškem zeleninu, přidávejte ho do čerstvě vylisovaných šťáv a džusů nebo pečte v chlebu a vdolečcích. Doporučují se dvě až tři polévkové lžíce lněných semen denně. Chcete-li využít všech hojivých sil lnu, jezte obojí, semeno i olej.

Ještě žádný komentář