Praxe PL Barrandov s.r.o. » OČISTNÁ DIETA

Čvn 26 2008

OČISTNÁ DIETA

kategorie DIETY

OČISTNÁ DIETA

O očistných dietách existuje několik metrů literatury. Z vlastní zkušenosti ale mohu pro širokou veřejnost doporučit jen některé/ ne že by ostatní nefungovaly, ale jejich indikaci bych zvažovala velmi individualně/.Jednou z těch „ stravitelnějších“ je i :

NEERA

Je detoxikační, revitalizační a redukční dieta používaná přes 50 let.

Současná doba s sebou nese výraznější toxickou zátěž lidského organismu, než kdy dříve

/což je dané nejen nadmírou bílkovin, nasycených tuků, aditiv a konzervantů v potravě, ale i přítomností negativních vlivů zevního prostředí/.

Homeopatie, tradiční východní medicíny, naturopatie, ale i klasická alopatická medicína si uvědomují provázanost mezi toxickou zátěží a nemocí. Té často předchází nespecifické obtíže- únava, bolesti hlavy, poruchy trávení, změna stolice, opakované infekty, pobolívání kloubů,poruchy spánku, ekzemy….

Dieta spočívá ve vynechání pevné potravy s náhradou ve formě pití roztoku Neery. Připravuje se z 1,5 dcl směsi javorového sirupu a mízy asijské palmy se stejným dílem čerstvé citronové šťávy a kajanského pepře/doporučená ½ lžička může působit dráždivě, stačí i ¼ lžičky/do 2 l vody. Mimo to je dobré zvýšit příjem tekutin na min 3-4 l/d a provádět očistu střev/ např. denně vypít 1/4 l výluhu ze senny/. Vhodná je mírná pohybová aktivita a dostatek spánku.

Lze zvolit různý systém užívání-

lze nahradit jedno jídlo denně Neerou,nebo jeden v týdnu, ev. kúru 10-15 dní. Pokud je detoxikace delší 5 dní, návrat k obvyklé stravě by měl být během 2-3 dní/ 1.den ovocné šťávy, 2. den zeleninový vývar, dušená zelenina, rýže/, pokud je kúra kratší , stačí jen 1 den.

Dieta není indikovaná pro lidi s anorexií, jakýmkoli vážným onemocněním nebo v těžkém karenčním stavu.

Na začátku je třeba počítat s přechodnými obtížemi – bývá únava, bolesti hlavy, nevolnost, povlak na jazyku – vše do 5. dne odezní.

Více na www.neera-detox.cz.

Lunární očista dle M. Zentricha

  1. Nevhodná je pouze u akutního těžkého onemocnění, doporučuje se 2x ročně/zejména v rámci jarního „ úklidu“, ale kdykoliv po nemoci, při únavě…/.Vychází ze zákonitostí lunárního biorytmu. Přibývající luna zajišťuje, aby všechna opatření k dodávání posilujících látek organismu byla v této době úspěšnější než při nahodilém použití, a naopak ubývající luna pomáhá procesům vylučujícím odpadní a toxické látky.
    Dieta trvá měsíc, začíná a končí o úplňku / v kalendáři prázdný kroužek /.Výslovně dietní režim předepsán není, ale je vhodné omezení živočišných produktů se současným zvýšeným pohybovým režimem- zejména ve vylučující fázi cyklu, nejúčinnější je ale vyloučení masa, vajec i mléčných výrobků . Nedoporučuje se kouření, tvrdý alkohol a ani pivo, p.Zentrich /bodrý Moravák/ dovoluje 2-3 dcl dobrého červeného vína denně.

V den úplňku zahajujeme kúru o chlebě a vodě a první týden pijeme thé jeden den z truskavce neboli rdesna ptačího /očista jater, oběhového systemu, krve/ druhý den z vřesu/ spolu s truskavcem očista ledvin/. Čaj připravujeme jako 10 minut trvající výluh 1 pol.lžíce v 250 ml vařící vody, pijeme 3x denně před jídlem. Druhý týden mezi 17-19 hod/ pozor na letní čas/ vypijeme litr pampeliškového čaje / z kořene, listů/ , o novoluní držíme hladovku, event. pijeme zeleninové, ovocné šťávy.Ve třetím týdnu začneme posilováním nervového systemu pitím střídavě dobromyslu a meduňky / 1 lžičku louhovat 10 minut v 150 ml 3-4x denně/. Poslední týden popíjíme 3x denně střídavě jeden den čaj z leuzei např. Maralan / lze nahradit ožankou kalamandrou,nebo smilem písečným/ a druhý den z chebule, např.Himal,Amrit / lze nahradit měsíčkem nebo kořenem anděliky/.Opět končíme za úplňku o chlebě a vodě.
 
OČISTA STŘEV CITRUSY
Vhodná na zácpu, dráždivý tračník, plynatost, stav vyčerpanosti a únavy,časté nemocnosti, problémy s kůží a vlasy.
Pokud máte rádi a tolerujete citrusy, zkonzumujte každý večer cca 2 hodiny po posledním jídle jeden celý citrusový plod, nejlépe grep/ neberte současně léky,většina z nich modifikuje účinek léků/,nebo pomeranč neb citron – vše- bez kůry, ne jen šťávu. Pak již nejezte.
Dužina citrusových plodů neprovádí detoxikaci, ale čistí toxické nálepy, usazeniny a působí jako štětka na vymývání sklenic.
Doporučuje se dlouhodobá – doživotní kúra.

Ještě žádný komentář