Pro 23 2009

Ho´oponopono

kategorie 5. K ZAMYŠLENÍ

/“pohádka „o tom jak vyléčit kohokoli a cokoli tím, že léčíme sami sebe/
Před 30 lety v jedné havajské státní nemocnici na oddělení trestně stíhaných pacientů pracoval jeden psycholog jistý Dr. Hew Len po dobu 3 let. Toto oddělení bylo nebezpečné a fluktuace psychologů zde byla veliká. Personál často stonal nebo jednoduše odcházel. Když měl někdo projít po oddělení, otáčel se zády ke stěně se strachem, že na něj pacienti zaútočí. Nebylo to příjemné místo pro práci, život ani návštěvu. Dr.Len své pacienty nikdy neviděl, ve své pracovně pročítal záznamy pacientů a když jimi procházel, pracoval sám na sobě a pacienti se začali uzdravovat. Po několika měsících dostali dosud spoutaní pacienti svolení a mohli se volně pohybovat. Některým byly sníženy
dávky léků a ti, kteří byli původně označeni za nevyléčitelné, byli propuštěni a zaměstnanci se začali těšit do práce. Zlepšila se docházka a fluktuace zaměstnanců skončila. nakonec tam bylo více personálu , než bylo potřeba. Dnes je to oddělení zavřeno. Dr.Len vysvětluje metodu ho´oponono/ modifikaci staré havajské techniky/ tak, že přebírá zodpovědnost za veškerý svůj život, tj. všechno, co vnímáme smysly, co se objeví v naší mysli, za to neseme zodpovědnost.Můžeme vyléčit všechno, co se nám nelíbí a co prožíváme: terorismus, politiku, nemoci, vztahy, nedostatek financí…Lze říci , že tyto věci existují jen v naší projekci/ ikdyž často velmi bolestivě/. Není snadné to pochopit, přijmout a hlavně to žít. Vinit druhé nebo své okolí je mnohem snazší, než přijmout naprostou zodpovědnost za vše , co se nám děje. Chceme-li “ uzdravit“ jakýkoli problem, musíme léčit sami sebe, resp. v sobě. Vše , co nám vadí u druhých, je i v nás samotných/ jenom nám se zdá, že ta zrdcaldla jsou křivá/. Léčení v duchu ho´oponopono znamená milovat sám sebe. Nejjednoduší metoda je opakování : Omlouvám se, prosím za odpuštění, děkuji a miluji tě. Ikdyž není lehké uvěřit v možnost účinku i jen bezmyšlenkového opakování, začneme registrovat změnu našeho citového prožitku. Jak se mění emocionální projev, mění se i vnímání reality, která se pak mění i ve vědomí ostatních lidí .
Omlouvám se a prosím za odpuštění-vyjadřuje uznání, že se stalo něco, co se objevilo v našem vědomí jako problém, nemusíme ani vědět, jak se to stalo/ např. mám nadváhu- tj. přijala jsem program, který to způsobuje/, žádáte tím aby nám bylo pomoženo odpustit sobě samým.
Miluji tě a děkuji ti- vyjadřuje přijetí, pokoru, vděčnost a víru, že problem bude vyřešen pro nejvyšší dobro všech zúčastněných.
Zjednodušená verse léčení pomocí ho´oponopono :
Při problému : prosím za odpuštění za všechno, co se děje uvnitř mě a projevuje se jako problém venku….lituji, prosím o odpuštění, děkuji a miluji tě.
Když mě rozhodí jednání jiného člověka nebo situace : co uvnitř mě způsobuje, že /tato žena se takto chová..že kamaráda bolí záda../, jak mohu problem v sobě napravit? Následuje omlouvám se, prosím za odpuštění, děkuji a miluji tě.
Více v knize Svět bez hranic/ Joe Vitale, Dr.Hew Len/,www. zerolimits.info.

Ještě žádný komentář