Praxe PL Barrandov s.r.o. » DIETY

Úno 27 2024

DIETY

kategorie DIETY

Jsou stále nedostatečně používané metody léčebných i preventivních postupů. O více či méně racionálních dietách jsou všude regály. Blízký je mi názor jednoho učitele, který na dotaz, zda je lepší makrobiotika, oddělená strava, vitariánství….. odpověděl : „Prostudujte všechno a jezte, na co máte chuť“. Myslel tím, co zrovna v danou chvíli naše tělo potřebuje. Umíme sami sobě (stran kvality a kvantity příjmu) skutečně naslouchat? Není to spíš o tom, řekni mi, co jíš, a já ti povím, jaký jsi? 

OBSAH :

1: racionální, 2: bezlepková dieta, 3: očistná dieta, 4: při průjmu, 5: při nachlazení, 6: při kloubních zánětech, 7: při migréně, 8: u onkologických obtíží

  1. RACIONÁLNÍ DIETA

Výživové doporučení prezentované oficiální medicínou je :

Denně bychom měli zkonzumovat 5 dávek ovoce nebo zeleniny. Za jednu porci se považuje zhruba 100 gramů.  Pro lepší představu, co se jednou porcí ovoce a zeleniny rozumí:
– u středního ovoce: jeden banán, jablko, broskev nebo menší pomeranču
– menšího ovoce: jsou to vždy dva kusy mandarinek, kiwi, meruněk či švestek
– u většího ovoce: postačí vždy polovina velkého pomeranče, grapefruitu, avokáda apod
– u velkého ovoce: se jednou porcí rozumí silnější plátek melounu, ananasu, papáji a dalšího velkého ovoce, u drobného ovoce: jde o hrst hroznového vína, sedm jahod či čtrnáct třešní

Zjm. v zimě, kdy je dobré se  citrusům  pro jinizující účinek vyhnout, je vhodné např. rozdrtit a umixovat 1 ks červené řepy, 2 ks. mrkVe,1 ks jablka s trochou vody.

HYPOTOXICKÁ DIETA Dr. Seignaleta

Cílem je vyloučit ze stravy všechny nebezpečné potraviny, tj. ty, které nekonzumují zvířata v přírodě.

  1. Vyloučení živočišných  mlék jakéhokoli původu a výrobků z nich
  2. Vyloučení zmutovaných obilovin, zjm. pšenice a kukuřice, rýže je povolena.
  3. Vyloučení  potravin připravovaných při teplotě vyšší než 110 st. C,
  4. Vyloučení rafinovaných olejů a nahrazení panenskými za studena lisovanými.
  5. Omezení živočišných produktů.

2. BEZLEPKOVÁ /výňatek z knihy Život bez pšenice od Williama Davise, amerického internisty, kniha vznikla jako reakce na nárůst civilizačních nemocí v souvislosti s používáním geneticky modifikované pšenice/

Problémy spojené s lepkem se netýkají jen lidí s alergií na lepek (1% populace), s celiakií (6-8 % populace), ale i značného množství lidí netolerujících lepek.

Pšenice má nejvyšší glykemický index z uhlohydrátů, t.j. zvyšují  krevní cukr víc než běžný cukr. Opakované zvýšené hladiny cukru vedou k ukládání tuků zjm. v dutině břišní. Čím větší břicho, tím větší dispozice k cukrovce, zánětům, metabolickému syndromu,… Pacienti hubli po vynechání pšeničných uhlohydrátů a restrikci dalších uhlohydrátových zdrojů. Diabetici profitují z bezlepkové stravy vedle redukce váhy i vyváženou hladinou glykemie a přes blokaci metabolických procesů oddálením destrukce slinivky. Snižováním pH při konzumaci pšenice ovlivňuje kostní metabolizmus a může to vést k rychlejšímu řídnutím kostí. Pšeničná strava představuje svým zásahem do metabolismu významný faktor pro vznik zánětlivého onemocnění (chronické onemocnění kůže včetně akné, lupénky, chronický zánět kloubů, zánět střev,…), pro  urychlené stárnutí (šedý zákal, aterosklerosa, demence, neuropatie) i pro řadu nespecifických projevů (jako je např. nadýmání, pálení žáhy, únava). Při přechodu na bezlepkovou stravu je třeba počítat s fenoménem závislosti na pšenici (u 30% lidí i s abstinenčními příznaky jako podrážděnost, porucha koncentrace, porucha spánku, špatná nálada). Kolik z nás si raději vezme buchtu nebo vypečený rohlík než ovocný salát?! Polypeptidy pšenice totiž mají schopnost se vázat na opiátové receptory v mozku s následným euforizujícím pocitem. Pšenice je problematická pro fungování zdravého mozku, u nemocného je pak riziková (schizofrenie, autismus, neuropatie- zde byl prokázán efekt
Dle mých zkušeností benefitují z bezlepkové stravy i ti „zdraví“,  kteří se pak cítí celkově lépe, mají více energie, menší potřebu spánku. Pro odllehčení imunitního systému je doporučováno, aby i zcela zdraví 2x ročně absolvovali 6 týdnů bez pšenice.

Co vyloučit? Nejsou to jen obiloviny/ pšenice, žito, oves, ječmen, žito a výrobky z nich jako vločky, musli, atp./, ale i uzeniny, konzervy, rostlinná „masa“, polévkové směsi, instantní polévky, omáčky, zálivky, i některé, existují i specielně připravené bez přítomnosti lepku, což je vyznačeno na etiketě

-většina cukrářských výrobků / zmrzliny, zákusky, bombony, kremy, pudinky, jogurty../

-dochucovadla / sojová omáčka, majolka/

-nápoje / pivo, melta, kávovin. náhražky/.

Co lepek neobsahuje ?

-rýže, rýžová mouka, těstoviny.., brambory a výrobky z nich, pohanka a všechny druhy luštěnin/ soja, soj.maso, čočka, cizrna, hrách, fazole/, proso a výrobky z nich.

3,OČISTNÁ DIETA

O očistných dietách existuje několik metrů literatury. Z vlastní zkušenosti ale mohu pro širokou veřejnost doporučit jen některé /ne že by ostatní nefungovaly, ale jejich indikaci bych zvažovala velmi individuálně/. Jednou z těch „ stravitelnějších“ je i :

1/ LUNÁRNÍ OČISTA dle  J. ZENTRICHA

Nevhodná je pouze u akutního těžkého onemocnění, doporučuje se 2x ročně /zejména v rámci jarního „úklidu“, ale kdykoliv po nemoci, při únavě…/. Vychází ze zákonitostí lunárního biorytmu. Přibývající luna zajišťuje, aby všechna opatření k dodávání posilujících látek organismu byla v této době úspěšnější než při nahodilém použití, a naopak ubývající luna pomáhá procesům vylučujícím odpadní a toxické látky.
Dieta trvá měsíc, začíná a končí o úplňku /v kalendáři prázdný kroužek /. Výslovně dietní režim předepsán není, ale je vhodné omezení živočišných produktů se současným zvýšeným pohybovým režimem- zejména ve vylučující fázi cyklu, nejúčinnější je ale vyloučení masa, vajec i mléčných výrobků . Nedoporučuje se kouření, tvrdý alkohol a ani pivo, p.Zentrich /bodrý Moravák/ dovoluje 2-3 dcl dobrého červeného vína denně.

V den úplňku zahajujeme kúru o chlebě a vodě a první týden pijeme thé jeden den z truskavce neboli rdesna ptačího /očista jater, oběhového systemu, krve/ druhý den z vřesu/ spolu s truskavcem očista ledvin/. Čaj připravujeme jako 10 minut trvající výluh 1 pol.lžíce v 250 ml vařící vody, pijeme 3x denně před jídlem. Druhý týden mezi 17-19 hod/ pozor na letní čas/ vypijeme litr pampeliškového čaje / z kořene, listů/ , o novoluní držíme hladovku, event. pijeme zeleninové, ovocné šťávy.Ve třetím týdnu začneme posilováním nervového systemu pitím střídavě dobromyslu a meduňky / 1 lžičku louhovat 10 minut v 150 ml 3-4x denně/. Poslední týden popíjíme 3x denně střídavě jeden den čaj z leuzei např. Maralan / lze nahradit ožankou kalamandrou,nebo smilem písečným/ a druhý den z chebule, např.Himal,Amrit / lze nahradit měsíčkem nebo kořenem anděliky/.Opět končíme za úplňku o chlebě a vodě.

2/ DIETA dle Antonie MAČINGOVÉ

V knižní verzi “ Zhubněte jednou provždy“ jako 28 – denní detoxikační dieta/ prakticky bezlepková, téměř bezmléčná/ s doporučením jak dosažený stav udržovat dále.

3/ OČISTA MOROZNÍKEM

Čimeřice je velmi detoxikující bylina, kůra trvá rok s měsíční pauzou po 6 měsících, kdy se navyšuje dávka postupně o 1 odměrku za týden do plné dávky 6 max. dle váhy až 10 odměrek. První měsíce dochází k čištění všech systémů/ pravidelně s průvodním průjmem, možným tlakem v ledvinách, častým močením, pobolíváním v pravém podžebří- játra, zhoršení bolestí kloubů, mohou se objevit i srdeční extrasystoly…/ s intenzitou, která je daná stupněm zanesení organismu, později dochází k redukci nepotřebného zjm. viscerálního tuku. Tato očista není vhodná u dětí, těhotných, u lidí s arytmiemi, zánětem srdečního svalu, neléčenou hypertenzí, zvýšenou fc. Štítnice.

4,DIETA PŘI PRŮJMU

Jak dlouho trvají potíže, tak dlouho by měl trvat přechod k normální stravě.V akutním stavu je vhodná rozvařená rýže, nemaštěné brambory, kuřecí vývar bez tuku, později nastrouhané jablko a mrkví.Ztráty tekutin je třeba adekvátně hradit minerálkami, čajem s medem, glukopurem nebo rehydratačním přípravkem:

Pomerančový džus – 1šálek

Cukr/ med/ – 4 lžíce

Sůl  –  ¾ lžičky

Prášek do pečiva /soda/- 1 lžička

Převařená voda – 1 litr

 PROBIOTIKA

Narušení střevní mikroflóry může vyústit ve zvýšenou náchylnost k poruchám imunity (infekty, alergické, autoimunní onemocnění,…), přes metabolická onemocnění/ obezita, cukrovka (diabetes II.typu) až k psychiatrickým nemocem (úzkost, deprese i schizofrenie). Prosté podávání probiotik není zcela funkční. Jako jednoznačně přínosná se jeví změna stravovacích návyků -místo stravy bohaté na tuky, cukry, přemíru alkoholu, masa a kouření- se doporučuje optimálně vegetariánský typ stravy/ celozné výrobky, luštěniny, zelenina, zakysané mléčné výrobky/

5, DIETA PŘI NACHLAZENÍ – očista lymfatického systemu :

….zejména v úvodu virosy, při únavě, pobolívání v krku….

1 -3 dny pijeme šťávu z 3 grepů, 3 citronů,3 (dle chuti i více) pomerančů naředěné 2 lahvemi 2 litrové dobré vody a držíme půst /event. konzumujeme pouze pomeranče/. Vhodné  aplikovat v teplých měsících pro výrazně jinový účinek citrusů.

6, KOŘENOVÁ DIETA U KLOUBNÍCH ZÁNĚTŮ

1, 1- 3. den hladovka, dále se přidávají potraviny po 3 až 5 dnech

2, pouze kořeny- vařené, syrové , málo soli/ mrkev, řepa, celer, ředkev, petržel, černý kořen

pít čaj lipový, přesličkový

3, list a stonek/ zelí, špenát, natě, por, málo cibule a česneku. NE brambory.

4, bezlepkové obilí / rýže, kukuřice, jáhly, pohanka, lze i majoránka, zázvor, bobk. List

5, květ/ květák , brokolice, zkusit brambor, pomalu přidávat i celozrnné, lepkové obilí

6, plod/ ořechy, semena, luštěniny, ovoce, zelenina

7, mléčné výrobky / tvaroh, kysané výrobky, nakonec mléko/

8, pozvolna přidávat maso

7, U MIGRENY

Dle knihy „Heal your headache“ je doporučeno -pokud možno- vynechat z jídelníčku TYRAMIN, tj. E konzervační složky, glutamát, citrusy, banány, avokádo, maliny, hrášek, sýry typu Camembertu, Rockfordu, Čedaru, alkohol (- zjm. siřičitany ve víně), čokoládu, čerstvé kynuté z droždí…

8, DIETA U ONKOLOGICKÉHO PROBLÉMU

Protože nádory získávají energii fermentací cukru, je dobré vysadit veškeré cukry/ včetně bílé mouky = všechna jídla s vysokým glykemickým indexem/,vyřadit maso a živočišné tuky, které zatěžují detoxikační systém a zhoršují imunitu.

A, BREUSSOVAdieta se drží 42 dní, kdy pacient nesmí přijímat žádnou stravu mimo předepsané čaje a zeleninové šťávy. Přestože pacient během této kúry může ztratit 5-15 kg váhy, cítí se docela dobře.

Směs zeleninových šťáv:

300 g červené řepy, 100 g mrkve, 100 g celeru, 30 g černé ředkve, 1 brambor vel. slepičího vejce. Oloupanou, rozstrouhanou zeleninu vylisujte, nechte šťávu ustát a přes plátýnko přecedit, sedlinu nejezte.

Množství čajů není rozhodující, pijte pomalu po malých doušcích, nepolykejte hned až po proslinění, čas od času můžete vypít doušek šťávy z kyselého zelí.

Denní rozvrh:

1.    Ráno půl šálku ledvinného čaje, pít pomalu chladný.

2.    Po 30-60 min.1 až 2 šálky teplého šalvějového čaje s třezalkou, meduňkou a mátou peprnou.

3.    Po dalších 30-60 min.malý doušek zeleninových šťáv, během dopoledne opakovat 10-15x.

B, Dieta  u onkolog. diagnosy od swami Nardanandy¨

Rozmixovat cibuli, granátové jablko, jablko, černý kořen, zázvor a „ pocucávat“ po lžičkách během dne, jíst pak jen zeleninovou stravu.

C, Dieta udržující zásadité prostředí

Dietetologové označují současnou konzumní českou kuchyni/preference smažených potravin, uzenin, pochutin jak tatarka, konzerv, rafinovaného bílého cukru../ za významný moment ve výskytu řady civilizačních nemocí zejména pak onkologických – a to snížením pH vnitřního prostředí člověka . Vedle respektování zásad racionální výživy je možné doporučit i

ZÁSADITOU POLÉVKU dle Dr. RAUA:

Celer, mrkev či kořen petržele a zelené fazolové lusky / lze použít i zmražené /nakrájíme na malé kousky, povaříme asi 15-20 minut a nakonec zeleninu odstraníme. Odvar se nesolí, lze jej okořenit bazalkou, libečkem, saturejkou nabo majoránkou. Pije se 1/4 litru denně ráno na lačno.

D,LNĚNÁ DIETA

Dr. Johanna Budwig začala pracovat s tímto léčebným dietním systemem v r. 1951 a byla za něj sedmkrát nominována na Nobelovu cenu, kterou ovšem v rámci “vyšších nezadatelných zájmů” farmaceutického lobby nikdy nedostala. Využívala svou metodu k úspěšné léčbě pacientů s mezními případy rakoviny a lidí postižených vážnými srdečními chorobami, artritidou a dalšími chronickými onemocněními, poté, když je konvenční lékařská věda označila za beznadějné případy.
Dr. Budwig po prostudování tisíců krevních vzorků objevila rozdíl, spočívající v tom, že zdraví lidé mají v krvi vyšší obsah tuků řady Omega-3 než nemocní. Omega-3 patří mezi základní mastné kyseliny, EFA, nezbytné pro správnou činnost organizmu. Začala hledat nejlepší cestu jak získat tuky Omega-3, které by se vhodně rozpouštěly v lidském organizmu, až nakonec po mnoha experimentech zjistila, že nejbohatším zdrojem tuků typu Omega-3 jsou droboučká semínka lnu. Avšak pouze lněný olej chráněný před teplem a oxidací, vyvolanou kyslíkem a světlem, se ukázal jako dostatečně neporušený, aby skutečně prospíval lidskému zdraví. Nesprávně získávané a skladované oleje rychle zažluknou, a pak lidskému zdraví naopak škodí. Po dalším výzkumu Dr. Budwig dospěla k závěru, že příčinou většiny současných chronických onemocnění je nesprávný způsob hromadného zpracovávání potravin a olejů a jejich špatná výživná hodnota, stejně jako celosvětové užívání nebezpečných pesticidů, které kontaminují potravu a eliminují elektrony, které jsou v ní obsaženy. Na základě těchto pozorování začala Dr. Budwig léčit své pacienty podáváním stravy, již tvoří kombinace vysoce kvalitního lněného oleje bohatého na tuky Omega-3 a tvarohu nebo jogurtu, obsahujícího velmi kvalitní bílkovinu. Důvod k mísení oleje s proteiny spočívá v tom, že jejich kombinace s olejem umožňuje rozpouštění tuku ve vodě, takže je tělem absorbován rychleji.Dr. Budwig podávala svým pacientům směs oleje a proteinu a organické potraviny. Kůru provázelo cvičení a pobyt na čerstvém vzduchu.zejména na slunci,ne nutně na přímém, ale spíš pod stromem. Z praxe totiž vyplývá, že vlnová délka slunečního světla pronikajícího listy zbarvenými chlorofylem léčení urychluje.

Směs Dr. Budwigové: umixujte na jemnou pastu a jezte denně :
1 hrnek nízkotučného tvarohu ,
2 – 5 polévkových lžic oleje ze lněného semínka,
1 – 3 polévkové lžíce čerstvě rozemletých lněných semínek (například v mlýnku na kávu), dostatek vody, aby to bylo jemné a špetku kayenského pepře
Volitelné:troška česneku, troška šampaňského vína.
Od počátku užívání buďte co nejvíce na sluníčku,

OBECNÁ PRAVIDLA

Pacient první den nepožívá žádnou jinou potravu než 250 ml lněného oleje s medem a čerstvě lisované ovocné šťávy (nepřislazovat!). V případě velmi nemocného člověka může být první den namísto džusu přidáno šampaňské, smísené se lněným olejem a medem. Šampaňské je snadno absorbovatelné a má zde důležitou roli.CUKR JE ZAKÁZANÝ. K oslazení jiných čerstvě lisovaných šťáv může být přidána šťáva z hroznů.Dále jsou zakázané: – veškeré živočišné tuky – všechny salátové omáčky (včetně v obchodech prodávaných majonéz) – veškeré druhy čerstvého masa (může obsahovat chemikálie a hormony) – máslo – umělý jedlý tuk – konzervované maso a uzeniny (konzervační prostředky blokují látkovou výměnu vyvolávanou lněným olejem)
Z čerstvě lisovaných zeleninových šťáv jsou vhodné – mrkev, celer, jablko a červená řepa.
Třikrát denně teplý čaj je nezbytný! Vhodná je máta peprná, šípkový nebo hroznový čaj; sladit podle přání medem. Je dobré vypít jeden hrnek černého čaje před polednem.

DENNÍ JÍDELNÍČEK

Před snídaní vypijte sklenici kyselého mléka nebo šťávy z kyselého zelí.Snídaně – Muesli (z běžných obilnin) polité 2 polévkovými lžícemi (30 ml)lněného oleje a medu. Čerstvé ovoce podle ročního období – bobule, třešně,meruňky, broskev, nastrouhaná jablka. Obměňujte příchuť ode dne ke dni. Jezte jakékoliv ořechy, mimo arašídů! Pijte bylinné čaje dle chuti nebo černý čaj. Jedna 120 g porce SPREAD (viz návod níže). Je dobré jíst ji jen tak, jako pudink nebo přidávat do dalších denních jídel.Dopolední svačina (v 10 hodin) – Vypijte sklenici čerstvé mrkvové šťávy nebo jablečného, celerového moštu nebo šťávy z červené řepy smísené z jablečným moštem. Oběd – Syrový salát s majonézou z jogurtu a lněného oleje (viz návod níže). K tomu zeleninové saláty; jezte nastrouhanou řepu, mrkve, kedlubny, ředkvičky, kyselé zelí nebo květák. Pro chuť lze přidat posyp z jemně nastrouhaného křenu, nadrobno nakrájenou pažitku nebo petržel. Vařená jídla – Může být podávána v páře vařená zelenina, brambory, nebo zrniny jako rýže, pohanka nebo proso. K tomu přidávejte buď SPREAD nebo MAYO – pro chuť a zvýšení dávky lněného oleje. Také směs SPREAD s brambory je obzvlášť zdravé jídlo. Přidávejte kmín, pažitku, petržel nebo jiné byliny. Desert – Směs čerstvého ovoce jiného než bylo k snídani se SPREAD, tentokrát namísto medu použijte citronový krém, vanilku nebo vhodné bobule (angrešt, rybíz). Svačina (v 16 hodin) – Vypijte malou sklenku vína (bez impregnačních prostředků) nebo šampaňského nebo čerstvou ovocnou šťávu smíchanou s 1-2 polévkovými lžícemi v medu zalitých lněných semen. Večeře – (nejdříve v 18 hodin) Připravte teplé jídlo z pohanky, ovesné nebo sojové koláče. Krupice z pohanky je úplně nejlepší a může být i v zeleninové polévce, nebo v tuhé formě jako koláč s bylinnou omáčkou. Sladkým omáčkám a polévkám lze vždy dodat mnohem víc léčivé síly přidáním SPREAD. K doslazení může být použit pouze čistý přírodní med nebo hroznová šťáva. ŽÁDNÝ BÍLÝ ANI HNĚDÝ CUKR! Požívány mohou být pouze čerstvě lisované šťávy, NE ředěné džusy z obchodu! Všechno musí být naprosto přírodního charakteru. Jak připravovat “SPREAD” :

Do mixéru nebo šlehače dejte 250 ml lněného oleje, přidejte 450 g tvarohu a 4 polévkové lžíce (60 ml) medu. Mixujte a přidávejte jen tolik nízkotučného mléka nebo vody, aby se obsah dokonale smísil dohromady. Pět minut přípravy do pudinkové hutnosti má za následek, že necítíte žádnou chuť oleje (a na nádobě mixéru by neměl být viditelný žádný mastný prstenec až ji budete vyplachovat). Alternativně můžete použít jogurt náhradou za tvaroh, v poměru 30 g jogurtu na jednu polévkovou lžíci (15 ml) lněného oleje a medu. Všechno smíchejte jak je výše uvedeno. Tato směs se lněným olejem nevyvolává průjem, a to dokonce ani ve velkých množstvích.
Jak si připravit “MAYO” (majonézu): Smíchejte dohromady 2 polévkové lžíce (30 ml) lněného oleje, 2 polévkové lžíce (30 ml) mléka a 2 polévkové lžíce (30 ml) jogurtu. Pak přidejte 2 polévkové lžíce (30 ml) citrónové šťávy (nebo jablečného octa) a 1 kávovou lžičku (2,5g) hořčice a dodejte nějaké byliny například majoránku nebo kopr. Potom přidejte 2 nebo 3 plátky nejlépe doma naložené zeleniny (při koupi ve specializované prodejně dejte pozor na konzervační prostředky! -prostudujte etiketu!) a špetku bylinných solí. (Tato majonéza s větším množstvím hořčice a několika rozmixovanými banány je velmi pikantní!). Přísada šampaňského umožňující snadné vstřebávání . Klystýr proti zácpě z 250 ml lněného oleje je další cestou jak získat výbornou životní podporu dodáním na elektrony bohatého oleje do těla. Může být aplikován také na pokožku pro transdermální vstřebání. Doporučuje se držet tuto dietu 5 let. U lidí, kteří porušili pravidla, jak píše Dr. Budwig , a vrátili se ke starým jídelním návykům/ jedli například konzervované maso , cukrovinky atd.) došlo nezřídka k zhoršení s nepříznivým dopadem. V roce 1967 řekla Dr. Budwig při rozhovoru pro německý rozhlas následující větu “Touto dietou je možné za několik měsíců navrátit zdraví až v 90% případů onkologických pacientů.”

Několik důležitých poznámek
Lněný olej se rychle zkazí za přístupu kyslíku, tepla a světla. Proto se používá v malířství. Žluklý olej je zdraví škodlivý, a proto MUSÍ být pečlivě vyrobený olej balený pod dusíkem v neprůsvitných nádobách a chlazený po dobu než se spotřebuje. Musí se užívat tak čerstvý, jak jen je to možné a stabilizovat proteinem ( SPREAD, atd.) ihned po otevření láhve. Lze také použít lněná semena, která musí být rozdrcena v mixéru nebo rozemleta v mlýnku na kávu. Potřebujete třikrát větší množství semen, abyste získali ekvivalentní množství oleje. Semena jsou vysoce kalorická, takže někdo může snadno přibýt na váze. Semena mají rovněž vysoký obsah rozpustné vlákniny, takže společně s kapalinou mají sklon vytvořit tuhnoucí “rosol”. Čerstvě rozdrcená semena přidaná do musli a ihned konzumovaná mají vynikající chuť.CO JE VE LNĚNÉM OLEJI? Mastné kyseliny omega-3, ligmany  a vláknina.

LEN – JAK NA TO; KOLIK UŽÍVAT
Běžně doporučovaná dávka oleje z lněných semínek je 1-2 polévkové lžíce denně. Můžete užívat olej přímo, přidávat ho do džusů i do salátů. Nezahřívejte ho, protože teplo ničí jeho hojivé vlastnosti. Doporučuje se jen koupě čerstvého, za studena lisovaného čistého potravinářského oleje. Musí se skladovat chlazený. Lněná semena nemohou být strávena vcelku. Musíte je napřed rozdrtit. Rozemelte je v malém mlýnku na kávu a pak posypávejte jemným práškem zeleninu, přidávejte ho do čerstvě vylisovaných šťáv a džusů nebo pečte v chlebu a vdolečcích. Doporučují se dvě až tři polévkové lžíce lněných semen denně. Chcete-li využít všech hojivých sil lnu, jezte obojí, semeno i olej.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem DIETY